Przyczyny bulimii

Przyczyny bulimii

Współczesny świat lansuje niedoścignione wzorce. Młode dziewczyny w pogoni za idealną sylwetką często narażają swoje życie i zdrowie.

Bulimia jako zaburzenie odżywiania

Bulimia, znana również jako „wilczy głód” jest zaburzeniem odżywiania. Osoby, które borykają się z tą chorobą, często objadają się, po czym przystępują do działań kompensacyjnych. W celu pozbycia się kalorii udają się do toalety, w której wymiotują lub rozpoczynają głodówkę. Coraz większą popularnością wśród bulimiczek cieszą się diuretyki, środki przeczyszczające i lewatywy. Niektóre kobiety próbują spalić kalorie, intensywnie ćwicząc.

Przyczyny „wilczego głodu”

U źródeł bulimii znajdują się różne czynniki. Wśród najczęstszych przyczyn „wilczego głodu” wymienia się:

  • niską samoocenę

  • złe relacje rodzinne

  • uszkodzenie ośrodka sytości w mózgu

  • emocjonalne zaniedbanie dziecka w dzieciństwie.

Bulimia a predyspozycje genetyczne

Przeprowadzone badania wykazały, że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju bulimii. Osoby, których rodzice i dziadkowie zmagali się z otyłością i depresją, są szczególnie narażone na wystąpienie zaburzeń odżywiania.

Wilczy głód” a objadanie – różnice

Bulimię często myli się z objadaniem. Tymczasem ludzie, którzy cierpią na tę przypadłość, próbują przejąć kontrolę nad masą ciała, wymiotując i przyjmując środki przeczyszczające.

„Wilczy głód” jest chorobą ciała i duszy. Osoby, które pragną rozprawić się z tym podstępnym schorzeniem, muszą skorzystać z porady psychologa.

PODZIEL SIĘ: