Bezpieczne odchudzanie dla diabetyków. Które strategie odchudzania dla diabetyków działają, a które nie?

Bezpieczne odchudzanie dla diabetyków
diana polekhina z Unsplash

Współzależność pomiędzy otyłością i cukrzycą jest powszechnie znana. Mimo tego, że przy cukrzycy należy unikać nadwagi, występuje ona często u osób zmagających się z tą chorobą.

Utrata zbędnych kilogramów jest wyzwaniem dla każdej kobiety, bez względu na to, czy choruje ona na cukrzycę czy nie. Szczupła sylwetka to niemal obsesja. Dla kobiet cierpiących na cukrzycę utrzymanie prawidłowej masy ciała to dodatkowe obciążenie. Nadwaga utrudnia im kontrolę cukrzycy i powoduje słabsze wykorzystanie insuliny przez organizm. Tymczasem już utrata kilku kilogramów sprzyja spadkowi poziomu cukru.

Dodatni bilans energetyczny, czyli dostarczanie organizmowi nadmiaru pożywienia – u diabetyków prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi, a także do rozwoju nadwagi i otyłości. Z kolei otyłość, to jeden z tych czynników, który zmniejsza wrażliwość na insulinę oraz zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób współwystępujących z cukrzycą. Naukowcy udowodnili, że już niewielki spadek masy ciała, nawet o 5–10%, prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi i pozwala zmniejszyć dawki leków przeciwcukrzycowych, w tym insuliny.

Jak bezpiecznie schudnąć, gdy cierpi się na cukrzycę?

Ponieważ cukrzyca należy do tzw. chorób metabolicznych, za każdym razem potrzebna jest konsultacja lekarza, który indywidualnie przygotuje odpowiednią dietę. Oprócz tego, warto wspomagać się produktami, które przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej. Spośród naprawdę bogatej oferty warto wybrać takie, które w swoim składzie mają komponenty korzystnie wpływające na gospodarkę cukrową.

Szukaj błonnika, chromu, morwy białej i żeń-szenia

Chrom bierze udział w metabolizmie glukozy i wpływa na zwiększenie wykorzystania cukru przez tkanki. Intensywność tego procesu ma wpływ na możliwości energetyczne organizmu, reguluje poziom glukozy i zapobiega powstawaniu cukrzycy.

Badania naukowe potwierdziły, że dieta wysokobłonnikowa jest bardzo korzystna dla diabetyków. Ze względu na swoją budowę, błonnik pokrywa ściany jelit i utrudnia wchłanianie cukrów z przewodu pokarmowego, co z kolei powoduje mniejszy wyrzut insuliny do krwiobiegu.

Liście morwy białej obniżają poziom cukru poprzez hamowanie wchłaniania cukrów z przewodu pokarmowego i zwiększenie wydzielania insuliny. Z kolei żeń-szeń, jako roślina adaptogenna działa wielokierunkowo: zwiększa magazynowanie glukozy w wątrobie w formie glikogenu i zmniejsza wchłanianie cukrów z przewodu pokarmowego.

Aż 3 z wymienionych wyżej składników: błonnik, chrom i żeń-szeń, które mają udowodnione działanie wspierające leczenie cukrzycy, znajdziesz w SlimXL. Ta nowoczesna kuracja zawierająca 30 aktywnych składników z powodzeniem może być stosowana przez osoby cierpiące na cukrzycę.

PODZIEL SIĘ: