Nieświeży oddech – przyczyny

Nieświeży oddech
Noah Buscher z Unsplash

Nieświeży oddech popularnie zwany halitozą to przypadłość, która uprzykrza życie nie tylko nam samym, ale i otoczeniu, w którym się obracamy. Potrafi być uciążliwa do tego stopnia, że w skrajnych jej przypadkach wycofujemy się z życia publicznego, bądź staramy się trzymać naszych rozmówców na dystans w obawie, że poczują nieprzyjemny zapach z naszych ust. Nie chodzi tu jednak o samą woń papierosów, czy alkoholu po uprzednim jego wypiciu, bowiem przyczyny nieświeżego oddechu mogą być naprawdę różne, dość błahe, ale również całkiem poważne. W każdym z wypadków nasz organizm właśnie w taki sposób nam oznajmia, że coś jest nie tak i trzeba na to jakoś zaradzić. Pomocny w danej chwili okazać się może płyn do płukania jamy ustnej, który zredukuje bakterie do zupełnego minimum, dlatego oprócz mycia zębów ulubioną pastą, warto pomyśleć wówczas o Listerine.

Nieświeży oddech może sygnalizować jednak choroby jak zapalenie migdałków, zatok oraz anginy, a także schorzenie ślinianek, niewydolność wątroby lub nerek, jak również kwasicę ketonową, dlatego nie warto lekceważyć tego rodzaju sygnałów zapachowych. W większości przypadków to jednak efekt słabej higieny jamy ustnej, niedbałe i nieregularne szczotkowanie zębów, a także języka, na którym zbiera się najwięcej bakterii, a co za tym idzie złego stanu naszych zębów, przyzębia oraz dziąseł. Przyczyną są wówczas infekcje bakteryjne, w efekcie czego nabywamy próchnicy, zapalenia dziąseł i paradontozy oraz innych przypadłości. Przyczyny tego problemu stanowić może również źle dopasowana bądź niedoczyszczona proteza, a nawet klimatyzacja, czy zbyt wysoka temperatura, na które nie zawsze mamy wpływ. Objaw taki jak brzydki zapach z ust, najczęściej zaobserwować można po przebudzeniu, kiedy to chyba najbardziej poczuć można lotne związki siarkowe, których ślina wytwarzająca się w trakcie snu o wiele słabiej nie zneutralizowała.

Utrzymane w zdrowym stanie zęby, które też warto przynajmniej raz do roku kontrolować u stomatologa oraz wprawne ich czyszczenie najczęściej niweluje przykry zapach z ust. Podobnie jest w przypadku zastosowania płynu Listerine działającego bardzo dobrze na nieświeży oddech i który znaleźć możemy w wielu rodzajach. Stosując go do płukania jamy ustnej po każdym posiłku i w momencie, gdy czujemy, że tego potrzebujemy zapewniamy sobie nieco komfortu i pożądaną przez nas świeżość bez konieczności mycia zębów. Pośród bogatej gamy dostosowanej do konkretnych potrzeb i upodobań, z pewnością wybierzemy taki, który spełni większość naszych oczekiwań. Pamiętać mimo wszystko jednak trzeba, że dobrze też szukać przyczyny nieświeżego oddechu i wziąć pod uwagę, że płyn to świetny i bardzo pomocny preparat, ale nie lekarstwo na dolegliwość.

Dowiedz się więcej na: https://www.listerine.pl/%C5%9Bwie%C5%BCy-oddech/przyczyny-nie%C5%9Bwie%C5%BCy-oddech

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: