Dobre szkła kontaktowe

Dobre szkła kontaktowe
Lensabl z Unsplash

Miliony osób na świecie nosi szkła kontaktowe. W odróżnieniu od okularów są niewidoczne, nie zsuwają się z nosa i nie zaparowują. Ułatwiają życie i pozwalają na swobodne uprawianie sportów. Jednak nie wszyscy wiedzą czym tak naprawdę są.

Soczewki kontaktowe umieszczane są bezpośrednio na rogówce oka. Ich głównym zadaniem jest korygowanie wad wzroku, pełnią również funkcje kosmetyczne lub opatrunkowe. Mogą być noszone w trybie dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym lub nawet przez 30 dni bez zdejmowania.

Do wyboru są twarde lub miękkie soczewki. W doborze odpowiednich pomogą okuliści i optometryści. Miękkie wykonane są z polimeru zwanego hydrożelem, twarde zaś z tworzywa organicznego o wysokiej tlenoprzepuszczalności, co sprawia, że są trwalsze. Niestety oczy bardzo długo się do nich przyzwyczajają. Nie wszyscy mogą nosić soczewki. Przeciwwskazaniami są: zespół suchego oka, cukrzyca typu 2, czynne infekcje, a także strach przed włożeniem soczewki do okna czyli różnego rodzaju bariery psychiczne.

Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Jednodniowe pod koniec dnia się wyrzuca, soczewki wielokrotnego użycia trzeba każdego wieczoru zdezynfekować i wyczyścić. Aby tego dokonać wystarczy kupić płyn wielofunkcyjny polecony przez specjalistę. Można również nosić przy sobie nawilżające krople do oczu, które nie tylko je nawilżają, ale również zmniejszają podrażnienia spowodowane przez pyłki, kurz i suche powietrze. Nie tylko pierwsze soczewki warto dobrać u okulisty, ale również skonsultować każdorazową chęć zmiany soczewek na inny typ. Podczas pierwszej wizyty okulista przeprowadzi odpowiednie badania, które pomagają mu dobrać odpowiednie soczewki oraz uczy jak je zakładać i jak o nie dbać. Na kolejnej, ustalonej wcześniej wizycie kontrolnej sprawdzi czy soczewki dobrze się noszą i czy nie powodują suchości oczu. Jeżeli wszystko będzie w porządku specjalista ustali odpowiedni rytm wizyt.

Przy używaniu soczewek należy zadbać o odpowiednią higienę. Przed dotknięciem koniecznie trzeba umyć ręce, opłukać je dokładnie z mydła i wytrzeć ręcznikiem nie pozostawiającym pyłków. Cena soczewek nie jest wysoka. W niektórych przypadkach opłacają się bardziej niż okulary. Najdroższe są te do codziennej wymiany. Do kosztów należy doliczyć cenę płynów specjalistycznych i kropli do oczu. To, że kobieta nosi soczewki nie oznacza, że musi rezygnować z makijażu. Najważniejsze, aby przed jego nałożeniem nałożyć soczewkę i ściągnąć ją przed demakijażem. Używanie tuszów i kredek antybakteryjnych nie jest konieczne. Soczewki kontaktowe to idealne wyjście dla osób lubiących swobodę i czynnie uprawiających sport. Polecamy specjalne soczewki kontaktowe dla osób uprawiających sport:

https://www.acuvue.pl/uzytkowanie-pielegnacja-soczewek/zycie-z-soczewkami-kontaktowymi/sport-lekkoatletyka

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: