Żylaki kończyn dolnych, czyli najpopularniejsza choroba w Polsce

Żylaki kończyn dolnych
Haley Phelps z Unsplash

Problem żylaków kończyn dolnych dotyka nie tylko naszego wyglądu ale przede wszystkim zdrowia. Przez siedzący tryn życia coraz częściej osób choruje na tę przypadłość.

Żylaki częściej pojawiają się u kobiet, co nie oznacza, że nie dotyczy także mężczyzn. Problem jest bardzo poważny, a choroba może nawracać.

Przyczyny powstawania żylaków

Na pojawienie się żylaków kończyn dolnych mają wpływ różne czynniki. Wiek, środowisko w którym żyjemy oraz skłonności genetyczne są istotne w przypadku tej choroby. Brak aktywności fizycznej powoduje brak ruchu w naszych żyłach, za co odpowiedzialne jest prawidłowe krążenie krwi. Praca w ciągłej pozycji siedzącej bądź stojącej również wpływa na rozwój tej choroby.

Objawy choroby żył

Na początku choroby możemy nie zauważyć żadnych objawów. Bóle i skurcze nóg to najczęstsze sygnały problemu żylaków. Uczucie ciężkości i opuchnięte nogi mogą zniechęcić do spacerów i pieszych wycieczek a także codziennych czynności wymagających ruchu. Z biegiem czasu ból ten może znacząco się nasilać. Gdy choroba wejdzie w zaawansowane stadium objawy stają się widoczne. Na nogach pojawiają się uwypuklenia, dokładnie widać żyły znajdujące się na kończynach. Zbagatelizowanie tych objawów grozi stanami zapalnymi, co może prowadzić do zapalenia żył.

Leczenie żylaków

Sposobów na walkę z żylakami jest kilka. Kiedy problem jest początkujący warto zastosować środki zapobiegawcze i farmakologiczne. Specjalne uciskowe rajstopy i opaski pomogą utrzymać prawidłowe krążenie w naszych żyłach. W przypadku poważnych kłopotów żylnych należy zastosować metody chirurgiczne. Już jeden zabieg pomoże w uporaniu się z problemem żylaków.

Coraz więcej osób narzeka na problemy z żylakami kończyn dolnych. Ważne jest, aby dbać o swoje nogi i nie dopuścić do pojawienia się tego schorzenia w przyszłości. Zdrowe i piękne nogi to wizytówka każdej kobiety. Ich atrakcyjny wygląd zależy od naszego, zdrowego trybu życia.

PODZIEL SIĘ: