Łysienie u kobiet – skąd się bierze i jak mu zaradzić? Sposoby na porost włosów
Choć łysienie jest dolegliwością typową wśród mężczyzn, to nie omija ono również kobiet. Statystyki głoszą, że zmaga się z nim około 20% dorosłych pań. Łysienie damskie jest problemem nie tylko natury biologicznej, lecz także psychologicznej. Włosy są uznawane za symbol kobiecości i istotny element decydujący o urodzie. Ich utrata bywa zatem powodem do niepokoju oraz przyczyną wielu kompleksów. Masz z tym problem? Pora znaleźć odpowiedni sposób, aby wspomóc porost włosów i wyeliminować ich wypadanie.
Jak rozpoznać łysienie?
Codziennie – podczas czesania, mycia czy snu – tracimy około 100 włosów. W pewnym momencie nasze włosy obumierają i wypadają, a ich miejsce zajmują nowe. To naturalne zjawisko. Włosy gubić możemy również pod wpływem nieodpowiedniego odżywiania czy chwilowego osłabienia odporności. Proces ten łatwo jest powstrzymać dzięki odpowiedniej suplementacji czy diecie. Nadmierne wypadanie włosów może być jednak sygnałem ostrzegawczym i pierwszym krokiem w kierunku łysienia.
Wczesnym objawem łysienia kobiet jest wyraźnie zauważalne poszerzenie przedziałka na głowie oraz ogólne zmniejszenie gęstości włosów. Nowe wyrastające włosy są przerzedzone, cienkie i krótkie, a ich końcówki cieńsze, w porównaniu z tymi u nasady. U części kobiet linia włosów na czole może się podnosić. Pojawiają się zakola lub prześwity skóry na czubku głowy. Są to oznaki łysienia androgenowego.
Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego, jest najczęściej spotykanym typem łysienia, które dotyka kobiety. Pojawia się zwykle po 40. roku życia, jednak obserwowane jest nawet u młodszych kobiet. Jego przyczyny nie są do końca zbadane, jednak uważa się, że “winę” za łysienie androgenowe ponoszą nasze geny, hormony oraz warunki środowiskowe. Aby postawić diagnozę łysienia androgenowego i rozpocząć jego leczenie, należy wykluczyć inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów.
Dlaczego tracimy włosy?
- Niski poziom estrogenów. Wysoki poziom estrogenów wzmacnia nasze włosy, co obserwują zwykle kobiety będące w ciąży lub stosujące antykoncepcję hormonalną. Po porodzie lub zaprzestaniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy poziom estrogenów wraca do normy, zauważana jest znaczna utrata włosów. Zmniejszenie poziomu estrogenów następuje również w okresie menopauzy – jednym z objawów przekwitania jest właśnie wypadanie włosów.
- Stres. Chroniczny lub duży stres, nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz szybkie tempo życia mogą przyczynić się do utraty sporej ilości włosów.
- Niski poziom żelaza. Niedobór żelaza – związany np. z anemią – również może sprzyjać wzmożonemu wypadaniu włosów.
- Nieodpowiednia pielęgnacja. Częste farbowanie, prostowanie, suszenie włosów, zbyt intensywne ich szczotkowanie czy stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji fryzury osłabiają nasze włosy i sprzyjają ich utracie.
Jak przyspieszyć porost włosów i zahamować ich wypadanie?
Metod walki z łysieniem jest wiele. Przede wszystkim należy wyeliminować najpowszechniejsze przyczyny utraty włosów. Gdy takie działania nie przynoszą spodziewanych rezultatów, warto zastosować odpowiednie kuracje.
- Zacznijmy od podstaw, czyli od zdrowej diety i właściwej pielęgnacji włosów. Jeśli przyczyną ich wypadania jest zaburzona gospodarka hormonalna, z pomocą przyjdzie endokrynolog. Skuteczne mogą okazać się również suplementy diety (cynk, żelazo) i witaminy (A, witaminy z grupy B).
- Masaże skóry głowy czy mezoterapia igłowa poprawią krążenie krwi w skórze głowy i wzmocnią cebulki włosów.
- W aptekach i drogeriach znajdziemy serie kosmetyków (szampony, odżywki, spray’e) na szybszy porost włosów.
- Znakomite efekty w walce z łysieniem przynoszą kuracje przeciw wypadaniu włosów przy zastosowaniu specjalistycznych, leczniczych środków. Preparat na porost włosów Vichy Dercos Neogenic jest stworzony dla pacjentów z problemem łysienia. Środek ten pobudza uśpione cebulki włosów i stymuluje je, dzięki czemu nasza fryzura wyraźnie zyskuje na gęstości.
- W szczególnych przypadkach pacjentkom zalecane są zabiegi przeszczepu włosów, podczas których mieszki włosowe ze zdrowego obszaru skóry przenoszone są na fragment dotknięty łysieniem.
Profilaktyka łysienia to czynności i zabiegi, które każdy z nas powinien włączyć do codziennego trybu życia. Gdy na działania profilaktyczne jest już za późno lub gdy okazały się niewystarczające, sięgnijmy po metody lecznicze. Przed ich zastosowaniem skonsultujmy się jednak z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemu i pomoże dobrać odpowiednią kurację na porost włosów.
Artykuł sponsorowany