Jak zapobiec cukrzycy?

Jak zapobiec cukrzycy
Jeshoots.com z Unsplash

Cukrzyca to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób. W dużej mierze do jej rozwoju przyczynia się nasz tryb życia. Jak zapobiec cukrzycy?

Cukrzycowy problem

Problem zachorowań na cukrzycę osiągnął już dawno rangę społeczną. Liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie. Do rozwoju choroby przyczynia się nasza dieta oraz tryb życia. Niezdrowe jedzenie i brak aktywności fizycznej to pierwszy krok do rozwoju cukrzycy. Zdrowy styl życia to podstawa w zapobieganiu wielu schorzeniom, także cukrzycy. Chorują zarówno osoby młode jak i starsze, dlatego działania profilaktyczne są niezbędne w niwelowaniu przypadków zachorowań.

Jak zapobiec cukrzycy?

Aby zapobiec cukrzycy należy zmienić swój tryb życia. Ciągłe siedzenie na kanapie czy za biurkiem nie sprawi, że będziemy tryskać zdrowiem. Jedzenie wysoce przetworzonych, słodkich, słonych i tłustych potraw również niekorzystnie działa na nasz organizm i jego funkcjonowanie. W profilaktyce cukrzycy trzeba zadbać o właściwą masę ciała. Dodatkowe kilogramy prowadzą do otyłości a stąd już tylko jeden krok do cukrzycy. W utrzymaniu sylwetki i zdrowia pomoże aktywność ruchowa. Codzienna dawka ćwiczeń doda nam sił i energii. Niezbędne są także badania przesiewowe. Osoby po 45. roku życia powinny wykonywać je raz na 3 lata. Szybsze rozpoznanie choroby jest niezwykle ważne, dlatego nie należy unikać lekarzy. W grupie ryzyka są kobiety w ciąży, które przebyły cukrzycę oraz osoby po zawale serca czy udarze mózgu. Nie możemy zapomnieć także o właściwej diecie. Sama aktywność i prowadzenie higienicznego życia nie wystarczą aby zapobiec cukrzycy. Osoby w grupie ryzyka powinny również zrezygnować z palenie papierosów i spożywania alkoholu. Prawidłowe ciśnienie oraz poziom cholesterolu to wskaźniki, które warto obserwować, jeśli nie chcemy zostać cukrzykami.

Dbając o swoje zdrowie jesteśmy w stanie zapobiec wielu poważnym skutkom jakie niesie ze sobą cukrzyca. Choroba zbiera ogromne żniwo, dlatego nie pozwólmy jej na jeszcze większe zniszczenia, tylko zapobiegajmy póki jest na to czas.

PODZIEL SIĘ: