Maceracja skóry – jak ją leczyć?

Maceracja skóry
Fotografia dostarczona przez partnera

Nie da się ukryć, że nasza skóra jest jednym z największych organów w naszym organizmie. Co więcej, bardzo często jest ona narażona na wiele chorób, a zmiany skórne mogą być również jednym ze skutków nieodpowiedniej higieny. Już źle dobrane kosmetyki i detergenty, mogą mieć negatywny wpływa na naszą skórę. Na szczęście wiele zmian można skutecznie leczyć. Częstą dolegliwością jest maceracja skóry. Jak więc przebiega jej leczenie?

Jakie funkcje pełni skóra?

Skóra jest niezwykle wyjątkowym organem. Okazuje się, że rozwija się on stopniowo, a dopiero w wieku około 3 lat, można powiedzieć, że osiągnęła ona finalne stadium rozwoju. Warto zaznaczyć, że jedną z najważniejszych funkcji skóry jest przede wszystkim stanowienie swoistej bariery pomiędzy zewnętrznymi czynnikami, a wszelkimi narządami oraz układami, które znajdują się w organizmie. Dodatkowo w skórze znajdują się receptory. To one odpowiadają za naszą wrażliwość na dotyk, reakcje na ból, a także na same zmiany temperatury. Skóra również skutecznie zabezpiecza nasz organizm i jego wnętrze przed drobnoustrojami chorobotwórczymi jak np. grzyby, bakterie oraz wirusy. Co więcej spełnia ona również rolę ochronną przed wszelkim niekorzystnym działaniem promieniowania UV, działaniem środków chemicznych, zranieniami i otarciami. Finalnie skóra również zabezpiecza organizm przed utratą wody i bierze czynny udział w syntezie jednej z najważniejszych witamin, czyli witamin D. Z tego też powodu, pojawienie się maceracji skóry, jest poważnym niebezpieczeństwem.

Maceracja skóry- przyczyny

Skóra jest niezwykle wrażliwa na wszystkie czynniki i podrażnienia, a także zakażenia, jednak do momentu, w którym osiągnie ona pełną dojrzałość. Maceracja skóry bardzo często może pojawić się jednak u osób starszych, w momencie kiedy nie korzystają one z odpowiednich wyrobów chłonnych. Wówczas obejmuje ona okolice pachwin, pośladków oraz krocza. By temu zapobiegać niezbędne jest więc dobranie odpowiednich wyrobów chłonnych, które w swojej ofercie ma chociażby sklep chlonne24.pl. Nie da się ukryć, że mocz jest substancją niezwykle drażniącą, a co więcej ma on właściwości rozpulchniające naskórek. Wówczas może to doprowadzić do pojawienia się niezwykle trudnych do wygojenia ran. Niemniej jednak u osób dorosłych, maceracja skóry może powstać również na skutek:

  • nadmiernej potliwości
  • naklejania plastrów na świeżą ranę
  • wykorzystywaniu zbyt silnych detergentów do prania
  • wykorzystywania nieodpowiedni kosmetyków

Maceracja skóry- leczenie

Maceracja skóry jak leczyć? Otóż pielęgnacja skóry staje się w tym momencie najważniejsza. W momencie kiedy pojawi się maceracja, trzeba ją odpowiednio napowietrzać oraz stale nawilżać. Idealnie sprawdzają się kosmetyki, które zawierają cynk, a także kompleks niezbędnych witamin. Maceracja- leczenie to także zapobieganie temu, by nie doszło do jeszcze poważniejszego stanu zapalenia lub rany, a także by nie wdało się zakażenie. Wówczas niezbędne są specjalistyczne środki jak chociażby chusteczki nawilżone z cząsteczkami aktywnego srebra. Znacznie przyspieszą one procesy gojenia, a także zapobiegną rozwojowi drobnoustrojów. Leczenie maceracji skóry może obywać się także przy pomocy specjalne dedykowanych schorzeniu kremów, które również zawierają w sobie jony srebra, a także ograniczają kolonizację bakterii. Pomoce są także spraye lub proszki, które można stosować miejscowo. Wówczas utworzą one swoistą barierę ochronną, a jednocześnie przyspieszą procesy regeneracyjne tkanek skóry i doprowadzą do wygojenia się ran.

PODZIEL SIĘ: