Dlaczego koronawirus jest groźny?
Koronawirus początkowo rozprzestrzeniał się tylko w jednej z chińskich prowincji. Jednak bardzo szybko zaczął rozprzestrzeniać się na Chiny kontynentalne i inne części świata. Jest to związane z podróżowaniem. Dziś wiele osób korzysta z braku barier i tanich linii lotniczych, zwiedza świat i rozprzestrzenia choroby. Dlaczego koronawirus jest groźny?
Długa inkubacja koronawirusa
Koronawirus jest groźny z tego powodu, iż jego okres inkubacji jest bardzo długi, trwa nawet 21 dni. W rezultacie osoba zakażona często nie zdaje sobie z tego sprawy. Zaraża koronawirusem kolejne osoby, z którymi ma styczność w pracy, na uczelni czy szkole. Te osoby także nie są niczego świadome i zarażają kolejne osoby.
Brak skutecznej szczepionki na koronawirusa
Świat jest zaniepokojony koronawirusem, ponieważ dotychczas nie udało się opracować skutecznej szczepionki, które uodporniałaby nas na ten patogen. Na wirusy nie mamy zbyt wiele leków, antybiotyki zwalczają wyłącznie infekcje o podłożu bakteryjnym. Ponadto koronawirus zbiera potężne śmiertelne żniwo, a wśród osób, które wyzdrowiały, część ponownie zapada na infekcje koronawirusem.
Bezobjawowe infekcje koronawirusem
Koronawirus nie zawsze oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo. Wiele infekcji ma stosunkowo łagodny przebieg. Najmniejsze szanse w starciu z wirusem mają osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, nadciśnienie etc. Osoby młode i zdrowe mają zdecydowanie większe szanse na wyleczenie. Przypomnijmy, że ofiary śmiertelne z Włoch wszystkie cierpiały na poważne choroby i były w podeszłym wieku.
Intubacja w przypadku ostrej infekcji koronawirusem
W przypadku ostrej infekcji koronawirusem pomocna może okazać się natychmiastowa intubacja. Patogen ten bowiem atakuje płuca i utrudnia oddychanie, dlatego też największa śmiertelność jest w krajach biedniejszych, gdzie opieka zdrowotna jest odpłatna lub trudno dostępna. W Europie z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 8 osób – 1 we Francji, był to 80-letni chiński turysta oraz 11 we Włoszech – wszyscy chorzy byli w podeszłym wieku lub cierpieli na choroby przewlekłe. Co ciekawe, nie stwierdzono dotychczas infekcji koronawirusem u dzieci poniżej 9. roku życia.
Podstawowe zasady higieny w walce z koronawirusem
W walce z koronawirusem pomóc może przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Regularne i dokładne mycie rąk, zasłanianie ust podczas kaszlu, nieprzychodzenie do pracy, gdy czujemy, że coś nas rozkłada. Ponadto dbajmy o swoją odporność, zdrowo się odżywiając i wysypiając. Nie wyjeżdżajmy za granicę i nie spotykajmy się z osobami, które niedawno wróciły z wycieczki do Włoch czy Azji. Za kilka tygodni, gdy będziemy mieli pewność, że tym osobom nic nie dolega, nadrobimy zaległości towarzyskie.
Ograniczenie podróży mogłoby ograniczyć inwazję koronawirusa
W zwalczaniu koronawirusa pomóc mogłoby zawieszenie połączeń z tymi krajami, w których patogen rozprzestrzenia się szczególnie mocno. Niestety, tak intensywna migracja, z jaką mamy do czynienia obecnie, stwarza realne zagrożenie, że koronawirus w końcu dotrze też do Polski. Nasz kraj nie jest najlepiej przygotowany do walki z infekcjami, ponieważ na chwilę obecną wszystkie próbki przesyła się do Warszawy, a tam laboratorium na przebadanie materiału ma 48 h, do tego musimy doliczyć 24 h, jakie pokonuje próbka z danego miasta do Warszawy. Brakuje też procedur postępowania w przypadku pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.