Czym jest depresja?
Każdy człowiek czasem odczuwa przygnębienie. Problemy rodzinne i zawodowe odbijają się niekorzystnie na naszym nastroju. Jak odróżnić chandrę od depresji?
Czym jest depresja?
Depresja jest chorobą psychiczną, zaliczaną do zaburzeń afektywnych. Tej przypadłości towarzyszy pogorszenie nastroju, obniżenie napędu psychoruchowego, zaburzenie rytmów okołodobowych i strach.
Typy depresji
Wyróżniamy następujące typy depresji:
depresję epizodyczną, mówimy o niej wówczas, gdy trwa krócej niż 2 lata i towarzyszy jej wyraźny początek
nawracające zaburzenia depresyjne, wiążą się z powtarzającymi się epizodami depresji bez wzmożonego nastroju i zwiększonej energii w przeszłości
depresję przewlekłą, trwa minimum dwa lata, a okresy remisji nigdy nie przekraczają dwóch miesięcy
depresję poschizofeniczną, epizody depresji pojawiają się po psychozie schizofrenicznej. Towarzyszą jej objawy schizofreniczne, aczkolwiek nie są one dominujące w obrazie choroby.
Depresja – statystyki
Przeprowadzone badania wskazują, iż z depresją boryka się co dziesiąty Polak. Wprawdzie choroba najczęściej ujawnia się między 15. a 30. rokiem życia, mogą na nią zapaść dzieci i osoby w podeszłym wieku. W przypadku depresji wyróżniamy dwa szczyty zachorowań, pierwszy pojawia się ok. 30 r. ż., a drugi około 60 r.ż. W przypadku 25% epizodów choroba ustępuje samoistnie po miesiącu, u 50% po trzech miesiącach.
Niestety, depresja wykazuje tendencję do nawrotów. 75% chorych zapadnie na nią ponownie w ciągu dwóch lat od zażegnania poprzedniego epizodu.