Anoreksja objawy
Zaburzenia odżywiania to temat często będący przedmiotem dyskusji w mediach. Najczęściej mówi się o anoreksji. Niestety – fakt, że jadłowstręt psychiczny gości jako „temat dyżurny” w rozmaitych magazynach poradnikowych nie oznacza jeszcze, że w społeczeństwie nie funkcjonują na jego temat mity i stereotypy (często wobec osób chorych krzywdzące). Anoreksja nie jest fanaberią nastolatek, jak często się ją przedstawia. Choroba ta opiera się na fałszywym obrazie własnego ciała. Motywuje on osobę z zaburzeniami do ciągłej utraty wagi i to niezależnie od tego, jak wiele już schudła. Lęk przed przytyciem jest tak ogromny, że szybko dochodzi do wyniszczenia ciała, a w przypadku nie podjęcia terapii nawet do śmierci.
Objawy anoreksji.
Do podstawowych objawów anoreksji zaliczamy: bardzo niskie BMI (body mass index) < 17,5, brak miesiączki przez okres co najmniej 3 miesięcy, dążenie do ograniczenia racji żywnościowych, spożywanie posiłków samotnie, obsesyjne kontrolowanie zjadanych kalorii, wagi, zaburzony obraz własnej sylwetki, koncentracja wszelkich działań, rozmów i myśli na jedzeniu oraz odchudzaniu.
Dwa typy anoreksji.
Wyróżniamy przy tym 2 typy anoreksji: restrykcyjny (ogranicza się drastycznie ilość pokarmów) oraz bulimiczny (poza ograniczaniem pokarmów występują okresy przejadania się oraz przeczyszczania). Anoreksja może przekształcić się w żarłoczność psychiczną. We wczesnym stadium rozwoju choroby spadek wagi nie jest jeszcze tak drastyczny. Ważne, by nie przeoczyć tego momentu. Oczywiście nie każda odchudzająca się osoba ma zadatki na anorektyczkę. Niemniej jednak – warto zwrócić uwagę, czy ktoś nam bliski nie koncentruje się zbyt mocno na utracie wagi, nie ma zaburzonego obrazu samego siebie. Anoreksja może bowiem prowadzić do wielu szkód w organizmie (niektórych nawet nieodwracalnych), takich jak: zaburzenia czynności serca, niedokrwistość, obrzęki dłoni, stóp, problemy z układem trawiennym, zaburzenia hormonalne, utratę włosów, łuszczenie się skóry, jej bladość, zaburzenia oddychania, omdlenia, zawroty głowy, zaburzenia psychiczne (zachowania obsesyjno-kompulsywne, depresję, drażliwość, bezsenność).