Czym charakteryzują się choroby cywilizacyjne?
Choroby cywilizacyjne związane są z globalizacją i ciągłym rozwojem. Coraz więcej osób współczesnej cywilizacji zapada na tego typu schorzenia.
Chora cywilizacja
Choroby XXI wieku rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie. Dotyczą państw, które szybko się rozwijają. Stanowią ogromny problem społeczny i globalny. Ciągły postęp oraz zanieczyszczenia środowiska tylko wzmagają zachorowalność na choroby cywilizacyjne. Wysoka umieralność, szczególnie osób w młodym wieku to niestety pesymistyczna wizja przyszłości.
Powszechne choroby
Do chorób cywilizacyjnych zalicza się takie schorzenia jak cukrzyca, nadwaga, otyłość, choroby serca, alergie a nawet nowotwory. Ludzkie organizmy coraz bardziej odczuwają złe skutki szybkiego tempa życia oraz zanieczyszczeń. Często zapominamy o regularnych badaniach i bagatelizujemy objawy. Zachorowanie na jedną z chorób cywilizacyjnych zwiększa możliwość zachorowania na następną. Takie skutki wiążą się z długotrwałym i trudnym leczeniem.
Szkodliwe czynniki
Oprócz skażenia środowiska i rozwoju, na choroby cywilizacyjne mają wpływ także inne czynniki. Siedzący tryb życia i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej automatycznie klasyfikują do grupy ryzyka. Nieodpowiednia dieta z dużą ilością tłuszczy i cukrów tylko pogorszy nasz stan. Ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne wzmacnia także stres oraz nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Takimi nałogami tylko szkodzimy swojemu zdrowiu i łatwiej popadamy na różne schorzenia i choroby.
Rozwój cywilizacji niesie ze sobą także negatywne skutki w postaci chorób. Zapobieganie jest zdecydowanie tańsze niż długotrwałe leczenie. Odpowiednia profilaktyka i świadomość zagrożenia pozwoli na uniknięcie niepokojących chorób cywilizacyjnych. Zdrowe odżywianie i codzienna dawka ruchu korzystnie wpłyną nie tylko na nasze samopoczucie i wygląd ale przede wszystkim na nasze zdrowie.