Bulimia objawy

Bulimia objawy

Zaburzenia odżywiania są zjawiskiem powszechnym we współczesnym świecie. Częściowo jest tak dlatego, że ich rozpoznawalność jest większa niż kiedyś. Bulimia – inaczej żarłoczność psychiczna (lub wilczy głód) – to zaburzenie, którego dystynktywną cechą są występujące naprzemiennie napady objadania się oraz zachowania kompensacyjne.

Objawy bulimii.

Do zachowań tych możemy zaliczyć zarówno wywoływanie wymiotów, zażywanie rozmaitych leków przeczyszczających, lewatyw, intensywne ćwiczenia fizyczne czy głodówki. Objawy bulimii stosunkowo trudno zauważyć. Kompulsywne napady objadania się są bowiem skrzętnie ukrywane przez cierpiące na bulimię osoby. Po pewnym czasie można zaobserwować pewne fizyczne symptomy: uszkodzenie szkliwa zębów, zapalenia ślinianek i podrażnienie przełyku, podrażnienia grzbietów dłoni wywołane częstymi wymiotami, awitaminoza, niedobory pokarmowe, osłabienie serca, układu pokarmowego, rozciągnięcie żołądka, częste zgagi, refluks. Twarz osoby chorej na bulimię może stać się opuchnięta, skóra sucha. Zanika miesiączka, pojawia się ospałość, niedociśnienie.

Objawy psychiczne bulimii.

Często można zaobserwować również objawy psychiczne – jak niepokój, depresja, zaburzenia nastroju, wstyd, uzależnienie od środków przeczyszczających. Znamienne jest to, że bulimia występuje znacznie częściej niż anoreksja. Zazwyczaj dotyka kobiet, i to nie tylko nastoletnich. Podobnie jednak jak w wypadku anoreksji bulimia prowadzi do groźnych dla zdrowia zaburzeń i musi być kompleksowo leczona. Zarówno przy pomocy psychoterapii, jak i środków farmakologicznych (na ogół są to antydepresanty).

PODZIEL SIĘ: