Cukrzyca – o czym należy pamiętać?

Cukrzyca – o czym należy pamiętać

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Charakteryzuje się tym, że należy do schorzeń o przewlekłym przebiegu. Osoby nią dotknięte borykają się z problemem gospodarki cukru, ich organizm nie jest w stanie produkować odpowiednich ilości insuliny, hormonu trzustki, który jest uwalniany po posiłku. O czym należy pamiętać, chorując na cukrzycę?

Regularne posiłki

Osoba, która choruje na cukrzycę, powinna jeść regularnie. W jej przypadku sytuacja, w której zapomina się o spożyciu śniadania czy obiadu, może mieć katastrofalne skutki. Takie zapominalstwo może doprowadzić do utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach do śpiączki cukrzycowej. Dlatego mając cukrzycę, należy regularnie jeść posiłki o stałych porach. Nic nie jest ważniejsze niż twoje zdrowie!

Zwracanie uwagi na indeks glikemiczny posiłków

Cukrzyca to choroba, w której kluczową rolę odgrywa dieta. Wbrew pozorom, gdy jest ona w początkowym stadium, leczenie opiera się głównie na odpowiednio dobranej diecie. Diabetyk nie powinien spożywać posiłków o wysokim indeksie glikemicznym – ciastek, smażonego mięsa, czekolady etc. Powinien sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym, vide makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, maliny, ananas etc.

Regularne wizyty u lekarza

Osoby, które zmagają się z cukrzycą, powinny regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać zlecone przez niego badania. Jest to choroba przewlekła, z którą można normalnie żyć pod warunkiem, że cały czas monitoruje się jej przebieg. Lekarz widząc, że dzieje się coś nieprawidłowego, może w porę zareagować, przepisując odpowiedni lek.

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi

Czasem konieczne jest samodzielnie monitorowanie poziomu cukru we krwi. Przy zbyt wysokim stężeniu zaleca się zastrzyk z insuliny. Natomiast przy zbyt niskim konieczne może być zjedzenie czegoś słodkiego, aby chory nie zapadł w śpiączkę cukrzycową.

Stosowanie leków przepisanych przez lekarza

Nigdy nie zakładaj, że leki przepisane przez lekarza są ci zbędne, ponieważ świetnie się czujesz. Nie wszystkie nieprawidłowości, jakie zachodzą w twoim organizmie, od razu przekładają się na fatalne samopoczucie, co nie oznacza, że nie stwarzają zagrożenia dla twojego zdrowia i życia. Skoro lekarz zaordynował jakiś lek, nie zrobił tego bez powodu. Być może chciał w porę zapobiec jakimś nieprawidłowościom.

Zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości lekarzowi

Jeśli zauważysz, że dzieje się coś nietypowego, twoje nogi nagle spuchły, skóra zaczyna swędzieć, masz zawroty głowy lub problemy z widzeniem, zgłoś to lekarzowi. Czasem mało specyficzne dolegliwości sygnalizują problemy z gospodarką węglowodanową organizmu.

PODZIEL SIĘ: