Kołdry obciążeniowe w terapii autyzmu
Autyzm to zaburzenie, które występuje i u dzieci z rzadkimi, poważnymi chorobami umysłowymi, jak i u maluchów z dobrymi zdolnościami poznawczymi. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, w niektórych przypadkach nawet u niemowląt. Najczęściej jednak objawy uzewnętrzniają się w okolicach 3 roku życia, kiedy zmysły dziecka powinny pracować bardzo mocno, a jednak jest odwrotnie. Dzieci przestają reagować na swoje imię, wycofują się z życia socjalnego, unikają kontaktu wzrokowego… Alienacja bardzo źle wpływa na samopoczucie i może skutkować stanami lękowymi czy nawet depresją. Jak temu zaradzić?
Wpływ autyzmu na codzienność
Autyzm charakteryzuje się powtarzalnymi schematami w zachowaniu dziecka, zwłaszcza, gdy jest narażone na stres i nerwy. To, co nam może wydawać się sytuacją w pełni normalną i naturalną, może być dla dziecka autystycznego ogromnym przeżyciem generującym emocje. Bardzo często występują wówczas objawy takie jak ucieczka, krzyk, panika, albo też apatia i zamykanie się w sobie. Bardzo istotne jest, żeby przygotowywać dziecko do takich sytuacji, a gdy już się wydarzą – mieć jakąś pomoc terapeutyczną.
Nie ma wprawdzie złotego środka na zniknięcie tych objawów, jednak kołdry obciążeniowe wydają się być znakomitym uzupełnieniem terapii. Pomagają zachować dziecku spokój i przygotowują je do sytuacji stresowych. Jednym z powodów, dla których zwykłe sytuacje życia codziennego generują stres jest nieprawidłowe odbieranie bodźców przez zmysły. Kołdry sensoryczne działają znakomicie na układ prioreceptywny, który odpowiedzialny jest właśnie za analizę rzeczywistości przez zmysły.
Kołdra sensoryczna – dlaczego pomaga i jak jej używać
Kołdry sensoryczne wypełnione są specjalnym obciążeniem, które naciska delikatnie na ciało dziecka sprawiając wrażenie delikatnego masażu. Masaż ten jednak jest lecznicy – reguluje pracę układu prioreceptywnego i pomaga lepiej odbierać bodźce. To bardzo ważne u dzieci, które mają z tym problemy, czyli właśnie u dzieci autystycznych. Wystarczy więc regularnie przykrywać dziecko kołdrą, żeby poprawić jego zdolności poznawcze.
Bardzo istotny jest także aspekt biochemiczny. Kołdry sensoryczne pobudzają organizm do zwiększenia produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jest on odpowiedzialny za lepsze samopoczucie i dobry nastrój malucha. To szczególnie istotne u tych dzieci, które na sytuacje stresowe reagują agresją i nerwami. Warto zauważyć, że serotonina po czasie zamienia się w melatoninę, hormon snu. Stres bardzo często skutkuje zaburzeniami snu, dlatego melatonina jest tak ważna dla dobrego snu dziecka z autyzmem.
Jeżeli więc Twoje dziecko zmaga się z autyzmem, to kołdra sensoryczna będzie świetnym wsparciem regularnej terapii. Jej ogromną zaletą jest jej uniwersalność – wystarczy przykrywać dziecko w nocy, a czasami zabierać kołdrę ze sobą i pozwolić dziecku narzucić ją sobie na kolana czy barki. Najlepiej sprawdza się w sytuacjach stresowych – w szkole, u lekarza, wśród nowo poznanych ludzi.
Więcej informacji znajdziesz tutaj : https://senso-rex.com/pl/module/ybc_blog/blog?id_post=18&url_alias=how-can-weighted-blanket-help-a-child-with-autism
Tekst sponsorowany