Anoreksja przyczyny

Anoreksja przyczyny

Anoreksja zwana inaczej „jadłowstrętem psychicznym” jest schorzeniem, które dotyka głównie młodych kobiet oraz nastolatek. Nie oznacza to, że mężczyźni nie chorują. Na anoreksję narażeni są bowiem szczególnie ci, którzy muszą na co dzień koncentrować się na swoim wyglądzie oraz szczupłej sylwetce. Lęk przed przytyciem wyjątkowo silny w tym zaburzeniu.

Anoreksja, a psychika.

Dodatkowo zaś obraz własnego ciała jest zniekształcony – osoba chora zawsze widzi siebie jako zbyt grubą i traci kolejne kilogramy, na różne drastyczne sposoby (zazwyczaj radykalnie ograniczając zjadane pokarmy, czasem używając też środków przeczyszczających). Jadłowstręt psychiczny, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą, której geneza leży w psychice (aż w 95 % przypadków). Problemy psychospołeczne, zwłaszcza w środowisku rodzinnym, niepoprawne relacje z najbliższym otoczeniem, problemy z własną tożsamością seksualną, lęk przed dojrzewaniem, niskie poczucie własnej wartości, potrzeba kontroli nad czymkolwiek w życiu – to wszystko może popchnąć osobę w chude ramiona anoreksji.

Codzienne wzorce.

Nie pomagają również wzorce, jakie na co dzień propaguje kultura masowa. Od najmłodszych lat młodych ludzi karmi się odrealnionymi kanonami piękna, którym trudno dorównać. Charakterystyczne w schorzeniu jest to, że osoba na nie cierpiąca problemu nie zauważa, a wręcz neguje możliwość choroby. W skrajnych fazach choroby dochodzi do wycieńczenia organizmu, poważnych zaburzeń jego funkcji fizjologicznych.

Terapia.

W przypadku braku terapii może nawet nastąpić śmierć anorektyka. Odpowiednia terapia musi być jednak dostosowana do potrzeb pacjenta. Dla niektórych wystarczająca będzie terapia psychologiczna, z udziałem rodziny, współpraca z dietetykiem, lekarzem. Inne osoby – w stanie wycieńczenia lub po próbach samobójczych – muszą być hospitalizowane.

PODZIEL SIĘ: