Depresja

Depresja bywa nazywana rakiem duszy…Szacuje się, że cierpi na nią około 10% populacji. Najczęściej ujawnia się ona w okresie między 15 a 30 rokiem życia,jednak nie jest to regułą. 25% przypadków choroby nie trwa długo (mniej niż miesiąc), a 50 % – ustępuje po kwartale.

Depresja ma jednak skłonność do nawrotów i zazwyczaj na jednym epizodzie się nie kończy.Choroba ta przebiega wielopostaciowo, dlatego jej diagnoza wcale nie jest tak prosta, jak się potocznie uważa.Zazwyczaj zakłada się, że by móc mówić o depresji musi wystąpić co najmniej dwutygodniowy okres obniżonego nastroju (apatii, marazmu) oraz kilka z następujących objawów:
zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności, wyraźny wzrost lub spadek wagi, bezsenność albo nadmierna senność, poczucie przewlekłego zmęczenia, obniżenie koncentracji i zdolności do myślenia, poczucie bezwartościowości, poczucie winy, uporczywe myśli o śmierci, samobójstwie.
Depresja jest chorobą uleczalną, wymaga jednak kompleksowej terapii i pomocy specjalisty. Najważniejsze, aby choremu zapewnić komfort, oraz bezpieczeństwo, w depresjii występuje bowiem wysokie ryzyko dokonywania prób samobójczych. Oprócz pomocy psychologa (psychiatry)konieczne jest zazwyczaj przyjmowanie farmaceutyków. Często chory potrzebuje hospitalizacji, zazwyczaj jednak nie przekracza ona kilkunastu dni. Oprócz leków przeciwdepresyjnych stosowane bywają: leki przeciwpadaczkowe, leki normotymiczne, leki neuroleptyczne a także fototerapia.

PODZIEL SIĘ: