Objawy siecioholizmu

Objawy siecioholizmu
Eddy Billard z Unsplash

Siecioholizm to pojęcie dobrze znane wszystkim psychologom. Ten coraz bardziej rozrastający się problem, dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Jako, że żyjemy obecnie w świecie zaawansowanej technologii, w którym telefony i komputery rządzą naszym czasem wolnym, bardzo łatwo jest nam uzależnić się od przeróżnych aktywności w Internecie, zaczynając od grania w gry komputerowe, a kończąc na interakcjach na portalach społecznościowych. Dzień bez sprawdzenia Facebooka to dzień stracony, a bez telefonu komórkowego nikt nie rusza się z domu.

Objawy uzależnienia od internetu

Siecioholizm to nic innego jak nadużywanie internetu. Mimo że jego diagnoza zajmuje sporo czasu i nie jest to łatwy proces, osoba uzależniona wyróżnia się następującymi cechami:

  • potrzebuje korzystać z internetu praktycznie cały czas i panikuje kiedy nie ma do niego dostępu dłużej niż godzinę lub dwie,
  • zamyka się na otoczenie i ludzi dookoła niej,
  • staje się nie tylko odizolowana, ale również agresywna i nadpobudliwa,
  • traci zainteresowanie wszystkim co związane z jej życiem socjalnym bądź karierą.

uzaleznienie-od-gier-komputerowych

Niestety, na siecioholizm narażeni są wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Problem ten dotyka również młodzież, która coraz bardziej uzależnia się od stron z darmowymi grami komputerowymi takimi jak Poki czy Gry Interia. Dzieci, które spędzają od 3 do 5 (lub czasami więcej) godziny przed ekranem komputera są zdecydowanie bardziej nadpobudliwe, pełne niepokoju czy obsesyjnie myślą tylko i wyłącznie o graniu. Niestety, ich zainteresowania również skupione są na graniu. Kolekcjonują one gry video, czytają najnowsze recenzje gier coraz bardziej odizolowując się od społeczeństwa czy rówieśników.

Najbardziej niepokojące są jednak objawy zaprzestania grania. Dziecko jak i osoba dorosła nie może znaleźć sobie miejsca w domu, a agresja i niepokój to dominujące uczucia. Osoby takie charakteryzują się również celowym poruszaniem palcami, które przypomina pisanie na klawiaturze bądź poruszanie myszką.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczny jest siecioholizm. Tak łatwo być jego ofiarą, a tak trudno wrócić do normalności. Dlatego profilaktyka i obserwacja są tak bardzo ważne.

Czy osoba z Twojego otoczenia  może nie kontrolować czasu przed komputerem?

Czy staje się agresywna kiedy prosisz ją o wyłączenie komputera?

Czy ogranicza ona aktywność społeczną czy zawodową?

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca, to nie bądź osobą obojętną na problem. Porozmawiaj z siecioholikiem, wytłumacz problem, poinformuj rodzinę i najlepiej zgłoś sprawę do psychologa bądź psychiatry.

Marlena Tyczko

PODZIEL SIĘ: