Jak zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych?

Jak zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę, nowotwory i otyłość. Do ich rozwoju przyczyniają się zmiany, jakie dokonują się w naszym organizmie w wyniku postępu technologicznego. Odkąd mamy dostęp do wysokokalorycznej żywności, częściej zmagamy się z otyłością. Odkąd pracujemy po kilkanaście godzin dziennie, częściej miewamy zawał czy nadciśnienie. Jak zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych?

Postaw na aktywność fizyczną

Aby nie zmagać się z otyłością, tak naprawdę wystarczy przestrzegać dwóch zasad. Dużo się ruszać i zdrowo jeść. Aktywność fizyczna to podstawa, bo dzięki niej zmniejszasz też ryzyko nadciśnienia, chorób serca, a nawet niektórych nowotworów, gdyż zapewniasz lepszy przepływ limfy w organizmie. Staraj się regularnie uprawiać jakiś sport, badminton, jogging, kolarstwo. Możesz też wszędzie chodzić pieszo, np. na zakupy, do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. Nawet zamiana samochodu na własne nogi przynosi twojemu organizmowi kolosalne korzyści. Zwróć uwagę, że osoby, które nie mają auta, więc siłą rzeczy więcej chodzą pieszo, są zdecydowanie szczuplejsze.

Zdrowe odżywianie

Słodzone napoje, ciastka, czekoladki, cukierki, gotowe sosy, fast foody i smażone potrawy – wszystko to zwiększa ryzyko otyłości, zawału, nadciśnienia, nowotworu i cukrzycy. Wystarczy jeść zdrowiej, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem. Bezwzględnie unikaj produktów dosładzanych. Kupuj jogurt naturalny zamiast takiego ze wsadem owocowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wrzucił do niego jakiś owoc, np. banana i go zmiksował w blenderze. Zamiast smażyć jajka na śniadanie, ugotuj je. Zamiast smażyć warzywa z ryżem, ugotuj jedno i drugie, dobrze przyprawiając ziołami. Z czasem zdrowe nawyki żywieniowe wejdą ci w krew i nie będzie cię ciągło do słodyczy oraz fast foodów.

Spotkania z przyjaciółmi

Gdy przebywasz z przyjaciółką, możesz jej się wygadać, opowiedzieć o swoich radościach i zmartwieniach. Możesz też poprosić o radę, miło spędzić czas i poczuć się dla kogoś ważną. Wywiera to całkiem wymierny wpływ na twoje zdrowie. Przebywanie z osobami, które lubisz, obniża poziom kortyzolu w organizmie, a zatem zmniejsza ryzyko zawału, nadciśnienia czy chorób wrzodowych.

Chwila dla siebie

Dbaj o swój komfort psychiczny. Nie musisz cały czas pracować i robić czegoś dla innych. Znajdź czas tylko dla siebie. Poczytaj książkę, obejrzyj serial czy filmik makijażowy na YouTube`ie, skocz na zakupy, zastanów się, jak wystylizować ubrania, które posiadasz. Ważne, aby ta czynność rzeczywiście cię odprężała i sprawiała radość. To chroni przed depresją, wypaleniem zawodowym, zawałem czy nadciśnieniem.

Znalezienie spokojniejszej pracy

Czasem stres, jaki niesie ze sobą praca, jest stanowczo zbyt duży. To normalne, że w każdej firmie zdarzają się stresujące momenty, ale nie powinny one przeradzać się w stresującą codzienność. Grozi to bowiem szeregiem chorób, z zawałem i depresją na czele. Gdy czujesz, że twoja praca cię przerasta, poszukaj czegoś spokojniejszego. Czasem wystarczy zmiana firmy na taką, w której panuje przyjazna atmosfera, a kiedy indziej trzeba się przekwalifikować. Niektóre zawody bowiem są niezwykle stresujące, vide lekarz czy policjant.

PODZIEL SIĘ: