Pierwsze objawy cukrzycy

Pierwsze objawy cukrzycy
Usman Yousaf z Unsplash

Cukrzyca to poważna choroba, która atakuje coraz większą liczbę osób. Prawidłowe rozpoznanie jej objawów umoziwia skuteczniejsze leczenie. Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Cukrzyca

To zespół objawów, które są skutkiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej w naszym organizmie oraz jej następstwami. Przyczyn choroby możemy szukać zarówno w predyspozycjach genetycznych jak i czynnikach środowiskowych. Cukrzyca może pojawić się w wieku dziecięcy, w okresie ciąży, czy w późniejszych latach życia. Pojawiające się dolegliwości są skutkiem niedoboru insuliny czyli hormonu trzustki. Niedobór ten zaburza proces przemiany glukozy, która stanowi ważne źródło energii. Jej braki prowadzą do problemów zdrowotnych. Niestety ciągle wzrasta liczba cukrzyków. Duży problem stanowią jednak ci, którzy żyją z nieświadomością choroby.

Pierwsze objawy cukrzycy

Niedobór insuliny utrudnia przenikanie glukozy z krwi do komórek ludzkiego organizmu. Wtedy dochodzi do zwiększenia jej stężenia we krwi. Cukier pojawia się w moczu, więc poprzez badanie jego czy krwi, można stwierdzić początki cukrzycy. Zaburzona praca prowadzi do przemiany szkodliwych związków, przez co organizm zostaje zakwaszony. Osoba chora odczuwa duże pragnienie i oddaje więcej niż zwykle moczu. Początki cukrzycy mogą być związane ze spadkiem masy ciała i odwodnieniem tkanek. Szybciej rozwijają się zmiany miażdżycowe. Chorzy na cukrzycę czują się ciągle osłabieni i odwodnieni. Obserwuje się również zmniejszenie odporności i nawracanie infekcji. Sygnałem alarmowym dla cukrzycy są problemy ze wzrokiem. U osób starszych mogą pojawić się kłopoty z krążeniem kończyn dolnych czy z niewydolnością nerek.

Senność, zmęczenie, brak energii i spadek wagi to objawy, które łatwo pomylić z innymi chorobami. Cukrzyca to obecnie powszechny problem, obejmujący całe społeczeństwo. Tylko dzięki właściwej diecie i wiedzy na jej temat, jesteśmy w stanie rozpoznać cukrzycę. Odpowiednie leczenie umożliwia komfortowe życie, bez poważnych konsekwencji zdrowotnych i uporczywych objawów. W razie jakichkolwiek oznak, które mogłyby wskazywać na cukrzycę, należy zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na badania. Nie warto kosztem swojego życia i zdrowia bagatelizować alarmu, wysyłanego przez organizm.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: